چگونه یک چک ضمانت بنویسیم؟ | نحوه نوشتن چک ضمانت

آیا تا کنون دوستان و اشنایانتان برای دریافت چک ضمانت به شما مراجعه کرده اند؟ اگر شما دسته چک داشته باشید، حتما همچین موقعیتی برای شما پیش امده است یا امکان دارد کار فرمای شما برای تضمین کارتان از خودتان چک ضمانت بخواهد. اکثر افراد وقتی پای ضمانت به میان می آید دلهره می گیرند مخصوصا اگر بخواهند چک را برای ضمانت دیگری صادر کنند. ما در این مطلب به طور کامل نحوه نوشتن چک ضمانت و قوانین مربوط به آن را بیان کرده ایم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شرایط حقوقی چک ضمانت

وقتی قراردادی بین دو نفر بسته می شود که موضوع آن انجام کاری است همیشه این ترس وجود دارد که متعهد وظیفه اش را انجام ندهد یا در انجام وظیفه خود تاخیر کند در این صورت برای تضمین انجام کار چک ضمانت از متعهد گرفته می شود.

اگر صادرکننده (متعهد) به تعهد خود عمل کند در پایان انجام کار می تواند چک ضمانت خود را پس بگیرد. همچنین دارنده چک هم در غیر از مورد عدم انجام کار نمی تواند مبلغ چک را وصول کند ولی اگر متعهد به تعهد خود عمل نکرد، دارنده می تواند مبلغ چک را وصول کند.

در غیر از موردی که صادر کننده چک به تعهد خود عمل نکرده باشد، دارنده نمی تواند آن چک را وصول کند و اگر غیر از این رفتار کرده و چک را وصول کند مرتکب خیانت در امانت شده است.

نمونه چک اصلی صیاد

چک ضمانت، کیفری نیست

چک ضمانت یک چک مدت دار بوده که حسن انجام کار کارگر را تضمین می کند لذا همچون سایر چک های مدت دار فاقد وصف کیفری است.

دارنده چک زمانی که با حساب خالی صادر کننده آن مواجه شود فقط می تواند برای وصول پول خود از طریق حقوقی اقدام کند.

نحوه پر کردن چک ضمانت

نحوه پر کردن چک برای ضمانت مثل پر کردن سایر چک ها است و از این بابت تفاوتی ندارد.

چک باید دارای امضا و تاریخ باشد همچنین هیچ قلم خوردگی نداشته و عدد و حروف های نوشته شده در آن با هم یکسان باشند. در صورت عدم رعایت هر یک از این شرایط چک فاقد اعتبار بوده و بانک آن را پرداخت نمی کند.

نکته حائز اهمیت در این مورد آن است که “حتما باید در رو یا پشت چک درج کنید که این چک به منظور ضمانت صادر شده است” یا می توانید در قرارداد خود مشخصات چک ضمانت را بنویسید.

بانک به شرط ضمانت توجهی نکرده و چک دارنده را در صورتی که حساب موجودی داشته باشد پرداخت و در غیر این صورت برای آن گواهی عدم پرداخت صادر می کند. اما ذکر ضمانتی بودن چک در روی آن یا ذکر مشخصات چک از این جهت اهمیت دارد که اگر دارنده علیه صادر کننده دعوا کیفری اقامه کند، صادر کننده با اثبات ضمانتی بودن چک از این طریق می تواند در دعوا کیفری تبرئه شده و از مجازات حبس رهایی یابد.

نحوه مطالبه چک ضمانت

اقامه دعوا در خصوص وصول مبلغ چک ضمانت باید در دادگاه محل اقامت صادر کننده چک صورت گیرد.

دارنده چک ضمانت باید در دادگاه اثبات کند که عملی که موضوع تعهد بوده و برای آن چک ضمانت صادر شده انجام نشده است.

ساد۲۴ ، سامانه استعلام چک های بانکی و اعلام سرقت چک های مفقودی و سرقت شده ، برای راحتی کار شما هموطنان عزیز در سامانه کشوری ساد۲۴، خدمات استعلام و اطلاع رسانی چک های بانکی را عرضه می کند.
شما با مراجعه به سایت ساد ۲۴ می توانید چک دریافتی خود را به صورت کاملا رایگان استعلام بگیرید و از سرقتی نبودن آن اطمینان حاصل نمایید.
همچنین در صورت بروز حادثه ای مانند سرقت و یا گم شد چک ، با ثبت آن در سامانه ساد۲۴ میتوانید به خود و دیگر هموطنان عزیزمان یاری رسانده و از سوء استفاده های احتمالی و یا نقل و انتقال آن در بازار جلوگیری نمایید.
2.9/5 - (80 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫81 دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشید، یه سوال داشتم خدمتتون
  من میخوام از کارفرما مبلغی رو دریافت کنم و ایشون ماه تا ماه از حساب من کسر کنند، به من گفتند ک باید بابت ضمانت ب همون مبلغ ب ایشون چک بدم،
  الان یه سوال پیش میاد ک موقع پاس شدن چک باید توی حساب صاحب چک پول باشه تا چک پاس بشه؟ در صورتی ک ماه تا ماه از حقوق من قراره کسر بشه، این جریانش چجوری میشه؟

  • شماره تلفن: 09170808144
  1. سلام اون مبلغ که ماه به ماه تسویه میشه رو شما باید اول از همه مدرک داشته باشید که ماه به ماه پرداخت شده و بعد از اتمام تعداد قسطها نیازی نیست حساب چک پر باشه. و حتما روی چک جهت ضمانت غید شود و شما بعد اتمام قسط میتونید چک رو پس بگیرید و حتما چک رو نزد بانک صادر کننده دسته چک ببرید.

   • شماره تلفن: 09018306667
 2. سلام وقت بخیر من یه سوال خدمت شما داشتم اگر امکانش هست ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏من یه چک برای ضمانت وام به یکی از دوستان دادم قسط وام به پایان رسید بانک مدارک از جمله چک بنده رو به این بنده خدا داد من الان دسترسی به این شخص بابت مسائل شخصی ندارم که چکی که برای ضمانت به ایشون دادم و بانک به ایشون تحویل داده پس بگیرم

  • شماره تلفن: 09111562799
  1. سلام بهتر است چک خود را از ایشان دریافت کنید و اگر در چک قید شده باشد بابت ضمانت است مشکلی برای شما به وجود نمی‌آید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا