پاسخ به ۱۳ سوال پرتکرار درمورد چک برگشتی

همانطور که در نحوه ثبت چک، انتقال، تایید یا رد و حتی استعلام آن از ۲ سال پیش تفاوت‌های ایجاد شده است، در شرایط چک برگشتی نیز تفاوت‌های بسیار زیادی ایجاد گردیده است. بنابراین اگر درمورد چک برگشتی سوالی دارید شما می‌توانید با خواندن این مقاله از ساد۲۴ جواب سوال خود را پیدا کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم با ما همراه باشید.

۱۳ سوال پرتکرار چک برگشتی

آیا در صورت برگشت چک، انتقال دهندگان چک نیز مانند صادرکننده آن مسئولیت دارند؟

باتوجه به ماده (۲۰) قانون صدور چک، انتقال دهنده آن نیز جزء مسئولین پرداخت چک است.

بعد از صدور گواهی عدم پرداخت چک، چه اقدامی انجام می‌شود؟

باتوجه‌به قانون جدید چک، پس از ثبت کسری مبلغ چک یا غیرقابل پرداخت بودن آن در سامانه بانک مرکزی، این موضوع به‌صورت برخط به تمام بانک‌ها و حتی مؤسسات اعتباری اطلاع داده می‌شود. بعد از گذشت ۲۴ ساعت، تمام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظفند تا زمان رفع سوء اثر محدودیت‌های زیر را به صاحب حساب و امضاکننده چک برگشتی اعمال نمایند:

 1. عدم امکان افتتاح هرگونه حساب
 2. عدم صدور کارت بانکی جدید (توجه داشته باشید که در این مدت صدور المثنی، تمدید تاریخ اعتبار کارت، کارت اعتباری و تسهیلات خرد امکان پذیر نیست)
 3. مسدودی تمام حساب‌ها
 4. مسدودی کارت‌های بانکی
 5. مسدودی هر مبلغ متعلق به صادرکننده
 6. عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی
 7. صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی یا ریالی
 8. عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی

بعد از برگشت چک چگونه مسدودی حساب را رفع کنیم؟

رفع مسدودی حساب چک برگشتی باتوجه‌به رفع سوء اثر انجام می‌گردد، برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید.

حتما بخوانید: مسدودی حساب چک برگشتی و راحت‌ترین روش رفع آن

چگونه بدانیم از حساب ما رفع سوء اثر شده است؟

پس از رفع سوءاثر در همراه بانک‌ها و اینترنت بانک به فرد اطلاع داده می‌شود. همچنین می‌توانید از طریق خدمت استعلام، وضعیت اعتباری خود را بررسی نمایید. اگر وضعیت اعتباری فرد سفید باشد یعنی فرد چک برگشتی ندارد برای این کار کافی است اپلیکیشن ساد۲۴ را نصب کنید.

آیا در هنگام برگشت چک تمام حساب‌های بانکی و موسسه‌ها مسدود می‌گردد؟

خیر. باید بگوییم که حساب‌ها مسدود نمی‌‌شوند بلکه فقط وجه موجود در حساب‌های بانکی صادرکننده چک برگشتی به اندازه مبلغ کسری چک مسدود می‌گردد.

 به‌عنوان مثال اگر چک فردی به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان در بانک ملی برگشت بخورد، وجه موجود در حساب‌های سایر بانک‌ها وی تا ۳۰۰ میلیون تومان مسدود می‌شود. در این حالت مازاد موجودی حساب شخص قابل برداشت می‌باشد.

آیا فرد دیگری غیر از ذینفع که مشخصات او در برگه چک و سامانه صیاد ثبت گردیده می‌تواند چک را نقد کند؟ 

چک فقط توسط دریافت‌کننده نهایی آن یا وکیل وی نقد می‌گردد.

آیا استعلام مبلغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی از بانک مرکزی امکان دارد؟

بله شما می‌توانید با مراجعه به نشانی اینترنتی www.cbi.ir مبلغ مسدود شده حسابها بابت چک برگشتی را استعلام بگیرید.

لازم است بدانید: استعلام مبلغ مسدود شده حساب‌ها بابت چک برگشتی از بانک مرکزی

رفع سوء اثر چقدر طول می‌کشد؟

گواهی عدم پرداخت و رفع سوء اثر آنی می‌باشد، بنابراین اگر کاربر شعبه اقدامات قانونی مورد نظر را در همان روز انجام دهد، چک در همان روز رفع سوء اثر می‌شود.

چک برگشتی چه مدت اعتبار دارد؟

چنانچه چک برگشت خورده باشد اما پیگیری توسط دارنده چک انجام نشود و ۵ سال از تاریخ صدور آن گذشته باشد، چک دیگر در مراجع قانونی قابل بررسی نخواهد بود، البته پس از ۵ سال می‌توان چک را نقد کرد.

آیا صدور گواهی عدم پرداخت به دلیل مغایرت اطلاعات برگه چک با سامانه صیاد، به‌عنوان سوء سابقه برای صادرکننده چک لحاظ می‌گردد؟

بله به عنوان سوء سابقه برای صادرکننده چک لحاظ می‌شود، زیرا باتوجه‌به ماده ۳ قانون صدور چک، مغایرت اطلاعات برگه چک با اطلاعات سامانه‌ای صیاد، از مصادیق اختلاف در چک است و دارنده چک می‌تواند چک را برگشت بزنند.

آیا اگر امضاء مطابق امضاء صاحب حساب نباشه، چک برگشت می‌خورد؟

بله، چنانچه امضاء روی فیزیک چک با امضاء صاحب چک مطابق هم نباشند یا حتی امضاء دارای نقص باشد، چک برگشت می‌خورد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در هنگام درج امضاء دقت نمایید.

اگر تاریخ چک روز تعطیل باشد و در اولین روز کاری حساب پول نداشته باشه می‌توانیم چک را برگشت بزنیم؟

بله می‌توانید چک رو برگشت بزنید و در صورت نیاز آن را از طریق حقوقی پیگیری و چک خود را مطالبه نمایید. مراحل و شرایط چک روز تعطیل را در مقاله پایین به طور کامل توضیح داده‌ایم.

حتما بخوانید: شرایط صدور چک در روز تعطیل

عواقب چک برگشتی چیست؟

برگشت خوردن چک برای صاحب حساب دارای عواقبی است که تا رفع سوء اثر همچنان متحمل فرد می‌شود از این عواقب می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مسدودی حساب‌ها
 • عدم دریافت دسته چک جدید
 • عدم امکان صدور چک جدید
 • عدم دریافت کارت جدید حتی کارت هدیه
 • عدم افتتاح حساب جدید

درنهایت

امروزه چک برگشتی دارای شرایط متعددی است که باید هریک از آن‌ها را بدانید. ما در این مطلب از ساد۲۴ به سوالاتی درمورد عواقب چک برگشتی، رفع سوء‌اثر، مدت اعتبار چک برگشتی و غیره پرداختیم. امیدواریم خواندن این مطلب به شما در رفع سوالات‌تان کمک نمایید. چنانچه سوالی در این باره دارید که در این مقاله به آن نپرداخته‌ایم، در قسمت دیدگاه درج و برای ما ارسال فرمایید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگو سوال شما باشند.

به این نوشته امتیاز بدهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا