همه چیز راجع به ثبت چک برگشتی در سامانه بانک مرکزی و سامانه ساد۲۴

حتما تا کنون نام سامانه صیاد به گوشتان خورده است. این سامانه در جهت استعلام خوش حسابی صادر کننده چک راه اندازی شده است و تاثیر چشم گیری در کاهش آمار چک های برگشتی داشته است، اما می دانید نحوه کار این سامانه چگونه است؟ با ما همراه باشید تا همه چیز راجع به ثبت چک برگشتی در سامانه بانک مرکزی را با با شما در میان بگذاریم.

چه چک هایی را باید در سامانه بانک مرکزی ثبت کرد؟

اول از همه باید بدانید که چه چک هایی را باید در سامانه بانک مرکزی ثبت کنید؟ همانطور که مشخص است سامانه استعلام صیاد یا همان سامانه بانک مرکزی برای ثبت چک های برگشتی است. پس هر زمان چکی برگشت بخورد باید در سامانه بانک مرکزی ثبت شود تا مجازات ها و محدودیت های لازم برای صاحبان چک های برگشتی لحاظ شود.

بیشتر بخوانید: روش های استعلام چک برگشتی

چرا باید چک های برگشتی را در سامانه بانک مرکزی ثبت کنیم؟

ثبت شدن یا نشدن چک های برگشتی در سامانه بانک مرکزی بر عهده شما نیست و بانک ها بلافاصله بعد از برگشت خوردن چک موظف اند که آن را در سامانه صیاد ثبت کنند. به همین دلیل وقتی کسی چک برگشتی در پرونده مالی خود داشته باشد، بلافاصله در تمام کشور اطلاع رسانی می شود.

با اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴، با اطلاع از تعداد و مبلغ چک های برگشتی صادر کننده چک معامله کنید.
دانلود رایگان اپلیکیشن از کافه بازار: اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴

البته طبق قانون جدید صدور چک، اگر در هنگام سر رسید چک، چک پاس نشود یا به عبارتی غیر قابل پرداخت باشد ولو اگر موجودی حساب صادر کننده ی چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد و دارنده چک به بانک مراجعه کند، بانک مکلف است در صورت درخواست دارنده چک فوراً غیرقابل پرداخت بودن چک یا کسری مبلغ چک را در سامانه یکپارچه ی بانک مرکزی ثبت نماید. البته باید توجه داشته باشید که بعد از ثبت چک در سامانه صیاد باید کد رهگیری دریافت کنید. اطلاعات ذکر شده در این کد رهگیری عبارت است از: 

 • مشخصات چک
 • مشخصات صادرکننده چک
 • نشانی کامل صادرکننده چک
 • دلیل عدم پرداخت بود چک یا همان دلیلی که چک به خاطر آن برگشت خورده است.
  اگر بر روی گواهی عدم پرداخت کد رهگیری درج نشده باشد، در مراجع قضایی به آن ترتیب اثر داده نخواهد شد.

پس ثبت چک در سامانه صیاد چه محدودیت هایی برای صاحب چک برگشتی بوجود می آید؟

وقتی بانک ها چک های برگشتی را در سامانه استعلام صیاد ثبت می کنند، از همان لحظه، در پرونده فردی که چک برگشتی دارد، اثر سوء می گذارد. این اثر سوء از اعتبار سایر چک های او می کاهد و افرادی که عاقلانه و آگاهانه معامله میکنند و قبل از دریافت چک استعلام میگیرند، از او چکی را دریافت نمی کنند. البته این هنوز یکی از محدودیت هایی است که برای فرد بد حساب بوجود می آید، در مراحل بعدی این محدودیت ها به قدری سخت می شود که شخص حتی نمی تواند کارت هدیه بگیرد.

مجازات چک های برگشتی

این برخی از مجازات های صاحبان چک های برگشتی ای است. اما باید بدانید آن ها مجازات های دیگری هم دارند که عبارت اند از:

 1. نمی توانند حساب بانکی افتتاح کنند.
 2. کارت بانکی جدید برای آن ها صادر نمی شود.
 3. کلیه حساب ها و کارت های بانکی او به اندازه مبلغ چک برگشتی مسدود می شود.
 4. هیچ وامی به او تعلق نمی گیرد و هیچ ضمانت نامه ارزی برای او صادر نمی شود.
 5. کارت هدیه برای وی صادر نمی شود.

چه چک هایی را باید در سامانه ساد۲۴ ثبت کرد؟

سامانه ساد۲۴ سامانه ثبت و استعلام چک سرقتی و مفقودی می باشد پس اگر چک شما مفقود شده یا به سرقت رفته است، همین الان آن را در سامانه ساد۲۴ ثبت کنید و از نقل و انتقال آن در بازار جلو گیری کنید.
پس از ثبت چک های خود در سامانه ساد۲۴، از همان لحظه به بعد به صورت سراسری و ۲۴ ساعته در تمامی شهر های کشور سرقتی/ مفقودی بودن آن اعلام خواهد شد.

ثبت چک در سامانه ساد۲۴: ثبت چک

دیدگاه خود را پیرامون این نوشته با ما در میان بگذارید..

1.9/5 - (119 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. باسلام
  یه چک برگشتی داشتم بانک رفاه بملغ ده میلیون تومان .امروز چک پاس شد ولی ثبت چک جدید نمیتونم بانک ملت انجام بدم. الانوباید چکارکنم

  • شماره تلفن: 09368171006
 2. اگر من چک برگشتی داشته باشم و اگر بخواهم یک چک مشتری که به اسم بنده صادر شده است را دریافت کنم آیا امکان دارد دریافت چک رو در سامانه صیاد تایبد کنم ؟یا نمیتوانم تایید و یا انتقال بدهم ؟

  • شماره تلفن: 09149310157

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا