هشدار بانک مرکزی به دارندگان چک‌های برگشتی

بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به بانک‌ها و موسسات اعتباری برای نظارت بیشتر بر افراد دارای بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی ابلاغ کرد.

بخشنامه بانک مرکزی در خصوص چک‌های برگشتی


مدیریت کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بخشنامه ای صادر کرد و محتوای آن به مطالب ذیل تاکید داشت:
بر اساس بند ج ماده ۳۵ قانون پولی و بانکی کشور، هر بانک در مقابل خسارتی که بر اثر عملیات آن متوجه مشتریان می‌شود مسئول و متعهد جبران خواهد بود.

از سوی دیگر بر اساس ماده ۳۰ از دستورالعمل حساب جاری نیز مسئولیت عدم رعایت یا تخطی از مقررات دستورالعمل حساب جاری با هیات مدیره هر بانک است و در صورت تخلف، مشمول مجازات‌های انتظامی موضوع ماده ۴۴ قانون پولی و بانکی کشور می‌گردد.

چک برگشتی

همچنین رفتار مدیران ارشد آن بانک / موسسه اعتباری در این زمینه در سوابق آنان درج و در فرآیند تایید صلاحیت برای تصدی سمت‌های مدیریتی ملحوظ نظر خواهد بود.

با عنایت به اهمیت مراتب فوق‌الذکر، خواهشمند است ضمن ابلاغ مفاد این بخشنامه به تمامی واحدهای ذیربط آن بانک و انجام تدابیر و اقدامات کنترلی لازم به منظور اطمینان از حسن اجرای دستورالعمل حساب جاری، دستور فرمایند فایل پیوست در خصوص اشخاص دارای بیش از ۲۰ فقره چک برگشتی با نظارت واحد بازرسی آن بانک تکمیل و به طور مستمر در دو مقطع پایان شهریورماه و پایان اسفندماه هر سال به منظور اتخاذ تدابیر مقتضی به این مدیریت کل ارسال نمایند.

همچنین ضروری است مدیریت بازرسی آن بانک نسخه‌ای از گزارش‌ها و نتایج بررسی‌های صورت گرفته در این خصوص را به همراه مستندات مربوطه، به طور  ماهانه به این بانک ارسال نمایند.

رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی

در پی این بخشنامه و سختگیری‌های بانک مرکزی در رابطه با چک های برگشتی، اگر در پرونده‌ی مالی خود چک برگشتی دارید هر چه سریعتر برای رفع سوء اثر از آنها اقدام کنید.

رفع سوء اثر از چک به معنای پاک شدن و از بین رفتن سابقه برگشت خوردن از چک به هر دلیلی مانند نقص موجودی، نقص امضا و… در سیستم بانک مرکزی است.

رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی افراد که از طریق شعب بانک‌ها و واحد‌های تابع آن صورت می‌پذیرد به اشکال مختلف مانند تأمین موجودی چک، ارایه لاشه چک برگشتی، ارایه رضایت‌نامه محضری از سوی ذی‌نفع چک به بانک، واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن و نیز ارایه حکم قضایی مبنی بر رفع سوءاثر چک برگشتی امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: تمام مطالبی که باید در رابطه با رفع سوء اثر از چک برگشتی بدانید

پیگیری رفع سوء اثر از چک

اصولا رفع سوء اثر شدن از چک‌ها یک بازه‌ی زمانی خاص دارد که معمولا بین ۳ تا ۷ روز است. حتما این سوال برای شما پیش می‌آید که از چه طریق می‌توانیم از رفع سوء اثر شدن چک‌ها مطلع شویم؟ اگر تعداد چک ها کم بوده یا تعداد چک سوءاثر شده به اندازه ای باشد که در نتیجه استعلام صیاد شما تغییری ایجاد شود،می توانید با نصب اپلیکیشن ساد۲۴ به کمک استعلام صیاد رایگان ( از طریق بانک مرکزی صورت میگیرد و به طور مستقیم به سیستم بانک مرکزی متصل است) از تعداد چک های برگشتی خود و رفع سوء اثر شدن آنها آگاه شوید و دیگر نیازی به مراجعه به بانک ندارید.

بیشتر بخوانید:استعلام چک‌های صیاد رایگان شد!|معرفی روش‌های استعلام صیاد

ساد۲۴ آسان ترین روش استعلام صیاد را برای شما فراهم کرده است و شما می توانید ضمن اطلاع از سرقتی/مفقودی نبودن چک از خوش حسابی صادر کننده چک مطلع شوید و با اگاهی نسبی از پاس شدن چک ان را بپذیرید.
ساد۲۴ معاملات امنی را برای شما رقم میزند.
دانلود اپلیکیشن ساد ۲۴


منبع: همشهری آنلاین

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *