استعلام چک‌های صیاد رایگان شد| جامع‌ترین اموزش استعلام صیاد

همانطور که می‌دانید استعلام صیاد یک روش استعلام چک است که به کمک آن می توان از وضعیت صادرکننده چک مطلع شد و متوجه شد که صادرکننده چک آیا چک برگشتی دارد یا خیر؟ استعلام صیاد از طریق اپلیکیشن ساد۲۴ سریع ترین و مطمئن ترین روش استعلام‌ چک است. با ما همراه باشید تا به طور کامل اموزش استعلام صیاد را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم:

سامانه صیاد

سامانه صیاد با متمرکز سازی درخواست‌های دسته چک های مشتریان، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا را فراهم کرده تا از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد سابقه جلوگیری کند؛ همچنین به لطف این سامانه و با اختصاص شناسه منحصر به فرد به هر برگ چک، استعلام و پیگیری وضعیت چک ساده می شود و بدون شک این کار باعث افزایش اعتبار دسته چک در تبادلات مالی کشور خواهد شد.

استعلام رایگان چک صیاد

استعلام چک‌های صیادی از طریق تارنمای بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir امکان پذیر شده است. ازاین رو کسانی که با چک سر و کار دارند، می‌توانند با استفاده از شناسه صیاد ۱۶ رقمی از خوش حسابی صادرکننده چک و اعتبار آن مطمئن شوند. به کمک استعلام صیاد شما قبل از دریافت چک می‌توانید از تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی صادر کننده‌ی چک مطلع شوید.

شناسه ۱۶ رقمی صیاد، روی چک‌های صیادی درج شده است و کسانی که قصد دارند به طور رایگان استعلام صیاد بگیرند، باید آن را در بخش استعلام چک صیاد بانک مرکزی وارد کنند.

شناسه چک صیاد، شماره چک یا شناسه صیاد چیست؟

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، شناسه صیاد یک عدد ۱۶ رقمی است که در قسمت بالا-سمت چپ چک قرار دارد.

استعلام چک

استعلام چک به ۲ طریق امکان پذیر است:
۱- استعلام سرقتی/مفقودی نبودن
۲- استعلام صیاد چک
که در مطالب گذشته، آموزش گام به گام روش‌های استعلام چک را در مطلب زیرقرار داده شده:

بیشتر بخوانید: استعلام چک

معرفی کلی روش های استعلام چک

روش اول استفاده از سایت بانک مرکزی است که به وب سایت زیر رفته و در قسمت پایین صفحه شماره صیاد را وارد می‌کنید.

استعلام وضعيت اعتباری چک صيادی

روش دوم ارسال شناسه چک به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی به شماره ۷۰۱۷۰۱ پیامک کنید (۱*۱* شناسه استعلام ۱۶ رقمی) تا از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی ثبت‌شده در سامانه بانک مرکزی اطلاع پیدا کنید. نکته مهم اینکه شناسه استعلام باید بدون هیچ‌گونه کاراکتر اضافی برای سامانه ارسال شود.توجه! این روش به ازای هر استعلام مبلغ ۳۵۰۰ ریال از سیمکارت شما هزینه کسر می‌گردد. در ادامه مطلب توضیحات تکمیلی را بخوانید.

استعلام صیاد


روش سوم استفاده از اپلیکیشن ساد۲۴ است که می‌توانید با اسکن QR روی چک به آسانی و تنها در یک مرحله از خوش حسابی صادر کننده چک مطمئن شوید. این امکان برای کاربران عزیز اپلکیشین ساد۲۴ فراهم شده که به طور کاملا رایگان استعلام صیاد بگیرند.

اپلیکیشن استعلام چک صیادی ساد۲۴

اموزش استعلام رایگان صیاد با اپلیکیشن ساد۲۴

ساد۲۴ مستقیم و بدون هیچگونه هزینه از بانک مرکزی استعلام صیاد می‌گیرد و امنیت معاملات شما را تضمین می‌کند.

اموزش تصویری استعلام چک صیاد با ساد ۲۴

 • ابتدا وارد نرم افزار ساد۲۴ شده و بخش استعلام صیاد را انتخاب کنید.
 • شماره صیادی ۱۶ رقمی چک را وارد کنید.
 • گزینه‌ی استعلام صیاد را بزنید.
 • !!!نکته: در صورتی که استعلام یک شخص را قبلا گرفته اید و بنا به دلایلی دوباره می‌خواهید استعلام شخص را بگیرید (مثلا می‎‌خواهید از رفع سوء اثر از چک برگشتی مطمئن شوید یا ببینید شخصی که دوماه قبل از او چک گرفته اید و وضعیت استعلام آن سفید بوده، آیا هم اکنون نیز وضعیتش سفید است یا خیر؟ ممکن است در طول این دوماه تعدادی از چک‌هایش برگشت خوره باشد) از قسمت آرشیو یا سوابق استعلام صیاد وارد بخش سوابق استعلام شوید.
روش های استعلام چک
اموزش استعلام چک
 • اگر درخواست استعلام صیاد داشته باشید، پس از وارد کردن عبارت امنیتی نتیجه‌ی استعلام مورد نظر، مانند تصویر سمت راست، برای شما نمایش داده می‌شود.
 • شما می‌توانید در صفحه اصلی نتیجه استعلام، به کمک کادر۲ از مفهوم استعلام اگاه شوید.
 • اگر درخواست نمایش سوابق استعلام صیاد را داشته باشید کادر۳ ( تصویر سمت چپ) برای شما نمایش داده می‌شود.
 • در بخش سوابق استعلام صیاد، می‌توانید با گزینه « استعلام مجدد» استعلام خوش حسابی شخص مورد نظر را مجدداً دریافت کنید.
روش های استعلام چک

ویدئو اموزش استعلام چک صیاد در کمتر ۳۰ ثانیه

همانطور که اطلاع دارید برای استعلام صیاد باید ضماره صیاد۱۶ رقمی روی چک را وارد کنید، در این روش که مربوط به ویدئو هست، ما به شما اموزش می دهیم که بدون وارد کردن ۱۶ رقم عدد که کار بسیار وقت گیری هست، فقط با اسکن کد QR روی چک استعلام بگیرید.
برای این کار فقط کافی است تا اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴ را از کافه بازار دانلود کنید از چک های خود استعلام بگیرید.

توضیحات تکمیلی استعلام چک صیاد:

 •  هزینه هر استعلام ۰ ریال است. 🙂 استعلام‌ها در اپلیکیشن ساد۲۴ کاملا رایگان است.
 • استعلام آفلاین( بدون نیاز به اینترنت و از طریق پیامک) ۳۵۰۰ ریال هزینه دارد.
 • شما با اسکن QR روی چک می‌توانید در کمتر از ۱۰ ثانیه استعلام رایگان بگیرید.
 • استعلام چک از طریق ساد۲۴ کاملا رایگان است و هیچ محدودیتی از نظر تعداد ندارد. در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه¬داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع رسانی می گردد.
 •  در خصوص برگ چک های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.
 • در صورتی که به هر دلیل اعم از بروزرسانی زیرساخت های اطلاعاتی تا مدت زمان ۱۵ دقیقه پاسخی از مرکز صیاد دریافت نگردد نتیجه با پیامک «عدم امکان اخذ استعلام» به کاربر اعلام خواهد شد. بدیهی است کاربران می توانند در مقاطع زمانی بعدی نسبت به اخذ استعلام اقدام نمایند.  

استعلام سرقتی یا مفقودی نبودن چک

سامانه ساد۲۴، اولین و تنها سامانه ثبت و استعلام چک های سرقتی/مفقودی است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا از سرقتی/مفقودی نبودن چک‌های دریافتی مطمئن شوند. همچنین می‌توانند با ثبت پک های سرقتی/مفقودی خود در سامانه ساد ۲۴ واطلاع رسانی سراسری توسط این سامانه از نقل و انتقال آن در بازار جلوگیری کنند. در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چگونه استعلام سرقتی/ مفقودی نبودن چک را بگیرید.استعلام سرقتی/مفقودی نبودن برای چک‌های غیر صیادی و صیادی امکان پذیر است.

 • مرحله ۱ :از منوی اصلی ساد۲۴ «استعلام ساد» را انتخاب کنید تا به بخش استعلام ساد(استعلام سرقتی/مفقودی نبودن چک) بروید.
 • مرحله ۲: شماره شبا چک را وارد کنید.
 • مرحله ۳: شماره سریال چک را وارد کنید.
 • مرحله ۴: درصورت تمایل جهت راحت تر شدن و سریع‌تر شدن استعلام، از گزینه‌ی اسکنQR را انتخاب کنید تا به صورت خودکار شماره سریال و شماره شبا چک وارد شود.
 • مرحله ۵: گزینه «استعلام» را انتخاب کنید.
 • مرحله ۶: در صورت نیاز به استعلام های قبلی گزینه «سوابق استعلام» را انتخاب کنید.
استعلام چک
استعلام چک با اپلیکیشن ساد۲۴

اگر شما گزینه ۵ یا همان «استعلام» را انتخاب کرده باشید تصویر سمت راست و درصورتی که گزینه «سوابق استعلام» گزینه انتخابی شما باشد تصویر سمت چپ برای شما نمایش داده می‌شود.

استعلام چک

برای راهنمایی بیشتر در ادامه شماره شبا و شماره سریال چک های صیادی و غیر صیادی را برای سهولت در کار شما عزیزان اماده کرده ایم.

استعلام چک برگشتی

استعلام چک های برگشتی در واقع همان استعلام صیاد است که به کمک آن می توانید از خوش حسابی صادر کننده چک مطلع شوید و با آگاهی نسبی جهت پاس شدن یا نشدن چک، آن را بپذیرید. نتایج استعلام صیاد که در واقع نشان دهنده همان تعداد چک های برگشتی صادر کننده چک است، در پنج رنگ مشخص شده است که شما می توانید در ادامه مطلب نتایج استعلام را مشاهده کنید.

استعلام چک برگشتی قدیمی

چک های برگشتی که جز چک‌های صیادی نیستند، نمی‌‌توان از آن ها استعلام گرفت و از خوش حسابی صادر کننده چک اطلاع پیدا کرد. برای این چک ها فقط می توان استعلام سرقتی/مفقودی نبودن را انجام داد برای استعلام چک های برگشتی قدیمی باید به سامانه استعلام چک های سرقتی/ مفقودی ساد۲۴ یا اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴ مراجعه کنید.

استعلام چک صیاد + عکس

چک صیادی بانک‌های مختلف شبیه هم است و تنها تفاوت آن‌ها نشان بانک است. به عنوان مثال چک صیادی بانک تجارت و مسکن فقط در نشان بانک ها باهم تفاوت دارند. در ادامه عکس یک چک صیادی به نمایش گذاشته شده است.

چک صیاد

چک بانک ملی

چک بانک ملی

عکس چک بانک مسکن

چک بانک مسکن

عکس چک بانک رسالت

چک بانک رسالت

عکس چک بانک انصار

چک بانک انصار

با ساد۲۴، می‌توانید ضمن استعلام صیاد از سرقتی یا مفقودی نبودن چک دریافتی مطلع شوید.

اپلیکیشن استعلام چک صیاد ساد۲۴ را رایگان از کافه بازار دانلود کنید.

بررسی نتایج استعلام چک صیاد

نتیجه‌ی استعلام صیاد وضعیت خوش‌حسابی صادرکننده‌ی چک را مشخص می‌کند که بر اساس تعداد و مبالغ چک های برگشتی با رنگ های مختلف مشخص شده است که در ادامه جزئیات آن را باهم مرور می‌کنیم.

استعلام صیاد رایگان

سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.

زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵ میلیون تومان تعهد برگشتی است.

نارنجی: صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.

قهوه‌ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.

قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.

سوء اثر از چک برگشتی

رفع سوءاثر از چک به معنای پاک شدن و از بین رفتن سابقه برگشت خوردن از چک به هر دلیلی مانند نقص موجودی، نقص امضا و… در سیستم بانک مرکزی است.
رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی افراد که از طریق شعب بانک‌ها و واحد‌های تابع آن صورت می‌پذیرد به اشکال مختلف مانند تأمین موجودی چک، ارایه لاشه چک برگشتی، ارایه رضایت‌نامه محضری از سوی ذی‌نفع چک به بانک، واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن و نیز ارایه حکم قضایی مبنی بر رفع سوءاثر چک برگشتی امکان‌پذیر است.

مدت زمان رفع سوء اثر از چک برگشتی

پس از اینکه شما اقدامات لازم و کافی را مبنی بر رفع سو اثر از چک های خود انجام دادید، کافی است که بعد از چند روزی از چک های خود استعلام بگیرید برای این کار کافی است اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴ را نصب کنید و بعد از یک بار استعلام دفعات بعدی کافی است از «استعلام مجدد چک» استفاده کنید تا کمتر از یک دقیقه طول بکشد.

ساد ۲۴ سامانه اعلام سرقت و استعلام چک های بانکی

از اینکه دیدگاه خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم….

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

26 دیدگاه در “استعلام چک‌های صیاد رایگان شد| جامع‌ترین اموزش استعلام صیاد

عالی مثل همیشه

سلام دوست عزیز، ممنون از محبت شما

سلام رنگ قرمز برای استعلام نشونه چیه؟!

همانطور که در قسمت نتایج استعلام چک اپلیکیشن ساد۲۴ مشاهده می کنید،رنگ قرمز به این معناست که :
قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی است.

شما برای رفع سو اثر از چک هم اپشنی دارید؟!

شما می توانید به کمک اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴ از رفع سوء اثر از چک برگشتی مطلع شوید.

این اپلیکیشنی که معرفی کردید، هزینه دانلودش چقدره؟!

اپلیکیشن ساد۲۴، تحت حمایت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، کاملا رایگان است.

نتیجه استعلام سرقتی یا مفقودی نبودن چ جوریه؟!

اگر جواب استعلام شما سرقتی باشد، نماد ساد۲۴ در بالای صفحه قرمز خواهد شد.

استعلام موجودی چک چه جوریه

در حال حاضر هیچ سامانه ای برای استعلام موجودی چک راه اندازی نشده است ولی شما می توانید به کمک سامانه ساد، از سرقتی مفقودی نبودن چک دریافتی مطلع شده و با سامانه ی صیاد از خوش حسابی صادر کننده چک آگاه باشید. ضمنا شما می توانید با نصب اپلیکیشن ساد۲۴ در کمتر از ۱ دقیقه ار سرقتی یا مفقودی نبودن چک دریافتی و خوشحسابی صادر کننده آن مطلع شوید.

اپلیکیشن شما برای رفع سو اثر چیزی داره؟!

سلام وحید جان، بله شما می توانید با نصب اپلیکیشن ساد۲۴، از رفع سوء اثر شدن یا نشدن چک خود مطلع شوید برای این کار کافی است استعلام مجدد را انتخاب کنید. این کار کمتر از ۱۰ ثانیه به طول می انجامد.

هزینه استعلام چقدره؟

کاملا رایگان هست

در روز چند تا چک می تونی استعلام بگیرم؟

هیچ محدودیتی از نظر تعداد ندارد

من کافه بازار ندارم از کجا اپلیکیشن رو دانلود کنم ؟

https://sad24.ir/app/
از این لینک کمک بگیرید.

سلام
مطلب جالبی بود
کارم رو خیلی راحت تر کرد
ممنون از اینکه برنامه به این خوبی رو معرفی کردین
حتما دانلود میکنم

ممنون از نظر خوب شما

بهترین و کامل ترین مطلبی که برای استعلام چک هست

علی جان نظر لطف شماست استعلام چک صیاد و استعلام چک سرقتی فقط در اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴ انجام می شود

عاقا چه باحال این استعلام چک سرقتی هیچ جا نیست دمتون گرمممممم

ایمان جان، استعلام سرقتی نبودن چک متعلق به سامانه ساد۲۴ است و هیچ اپلیکیشن و سامانه ای در این باره وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • خانه
 • آموزش
 • استعلام چک‌های صیاد رایگان شد| جامع‌ترین اموزش استعلام صیاد