استعلام پیامکی چک برگشتی مسیر کلاهبرداری را سد می کند

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، گفت: پیامکی شدن روش استعلام چک برگشتی راهی برای مسدود سازی مسیر کلاهبرداران و کاهش جرایم در این حوزه است.

ابوالفضل ابوترابی با اشاره به فراهم شدن زمینه استعلام پیامکی سوابق چک برگشتی، گفت: در این خصوص که در طرح مصوب مجلس نیز دیده شده مردم می توانند از طریق استعلام پیامکی از تمامی مشخصات صادره کننده چک، مبلغ، تاریخ و غیره اطلاع حاصل کنند.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استعلام پیامکی چک های برگشتی در راستای تکمیل خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک است، افزود: این خدمت جدید با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار صورت می گیرد و به طور حتم از بسیاری از مفاسد احتمالی جلوگیری می کند.

اصلاح قانون چک

ابوترابی با تاکید بر اینکه با اصلاح قانون چک اعتبار مالی افراد مبنای ارایه دسته چک به آن ها خواهد بود، تصریح کرد: به طور حتم با این مصوبه اعتبار مالی یک پزشک با یک کارگر متفاوت خواهد بود از این رو بسیاری از جرایم این حوزه نیز کاهش خواهد یافت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: با اجرایی شدن سامانه استعلام چک، اگر چک فردی مورد سرقت واقع شود و یا در حریق از بین برود چون در سامانه به صورت الکترونیک در سامانه موجود است قابلیت وصول خواهد داشت.

سامانه استعلام چک برگشتی

وی با بیان اینکه با پیامکی شدن سامانه استعلام چک برگشتی افراد به راحتی با استعلام سوابق چک با خیالت راحت نسبت به معاملات اقدام می کنند، گفت: این سامانه امنیت سرمایه گذاری و معاملات را افزایش می دهد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور یادآور شد: باید با اجرای هر چه سریع تر طرح مجلس در خصوص چک های برگشتی به کاهش آمار زندانیان این بخش اقدام کنیم زیرا بخش اعظمی از جرایم به حوزه چک مرتبط هستند.

گفتنی است؛ با پیامکی شدن استعلام چک برگشتی هموطنان می توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی این بانک با سرشماره ۷۰۱۷۰۱   از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.

2.3/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا