۴ راهکار طلایی برای رفع سوء اثر از چک برگشتی

رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی افراد که از طریق شعب بانک‌ها و واحد‌های تابع آن صورت می‌پذیرد به اشکال مختلف امکان‌پذیر است. اگر قصد رفع سوء اثر از چک های خود را دارید این مطلب را تا انتها بخوانید تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

رفع سوء اثر از چک یعنی چه؟

همانطور که می دانید پس از راه اندازی سامانه صیاد، اگر چک شما به هر دلیلی برگشت بخورد، در سیستم بانک مرکزی ثبت خواهد شد. ثبت شدن چک برگشتی در سامانه صیاد باعث می شود که نتیجه استعلام صیاد شما سفید نباشد. بدین ترتیب چک برگشتی در نتیجه استعلام شما سوء اثر دارد.
رفع سوءاثر از چک به معنای پاک شدن و از بین رفتن سابقه برگشت خوردن از چک به هر دلیلی مانند نقص موجودی، نقص امضا و… در سیستم بانک مرکزی است.

روش های رفع سوء اثر از چک برگشتی

رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی افراد که از طریق شعب بانک‌ها و واحد‌های تابع آن به اشکال مختلف صورت می‌پذیرد . روش های رفع سوء اثر از چک برگشتی عبارت اند از:

  • تأمین موجودی چک
  • ارایه لاشه چک برگشتی
  • ارایه رضایت‌نامه محضری از سوی ذی‌نفع چک به بانک
  • واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن
  • نیز ارایه حکم قضایی مبنی بر رفع سوءاثر چک برگشتی

رفع سوء از چک با تأمین موجودی چک

مشتری باید مبلغ کسری موجودی را به حساب جاری خود واریز کند و پس از اینکه ذی‌نفع چک، مبلغ مورد نظر را دریافت کرد، بانک اقدامات لازم را نسبت به رفع سوء اثر از چک برگشتی انجام می‌دهد.

رفع سوء از برگشتی با ارایه لاشه چک برگشتی

 صاحب حساب جاری یا وکیل او پس از اینکه لاشه چک را از ذی‌نفع چک دریافت کرد، می‌تواند برای رفع سوء اثر از چک، آن را به بانک ارایه دهد که در این صورت، بانک به مشتری یا صاحب حساب جاری، رسید می‌دهد.

ارایه رضایت‌نامه محضری از سوی ذی ‌نفع چک به بانک

 چنانچه صاحب حساب جاری مبلغ مندرج در چک را به ذی‌نفع پرداخت کرده باشد، اما لاشه چک به دلایلی از جمله سرقت، مفقود شدن یا سوختن، به بانک تحویل داده نشود، ذی‌نفع چک می‌تواند در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و رضایت خود را مبنی بر چک مورد نظر اعلام کند تا بانک نیز با عنایت به رضایت‌نامه مزبور، اقدام لازم مبنی بر رفع سوء اثر از چک و ابطال آن را انجام دهد.

ارایه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از چک برگشتی

 چنانچه چکی از طریق مجرمانه از جمله کلاهبرداری، سرقت و… تحصیل شده باشد، پس از انجام پروسه قانونی و دریافت حکم در این خصوص می‌توان نسبت به رفع سوء اثر از چک اقدام کرد.

رفع سوء اثر از چک برگشتی

رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه

همواره یکی از سوالات صاحبان چک های برگشتی این است که لاشه چک را گم کرده اند و به دنبال راهی برای رفع سوء اثر از چک برگشتی بدون لاشه می باشند.

واریز مبلغ چک به حساب جاری و مسدود کردن آن

در صورتی که رضایت‌نامه محضری ذی‌نفع یا ارایه لاشه چک به بانک امکان‌پذیر نباشد، صاحب حساب جاری چک می‌تواند معادل کسری موجودی به حساب جاری خود واریز کرده و از بانک درخواست کند وجه چک مزبور را برای پرداخت چک برگشتی تا زمان قطعی شدن چک برگشتی یا حداکثر به مدت ۲۴ ماه مسدود کند.
در این صورت بانک مکلف خواهد بود ظرف ۵ روز نامه‌ای حاوی تأمین وجه چک را به اطلاع شخصی که گواهی عدم پرداخت چک به نام او صادر شده است، برساند تا وی به بانک مراجعه و وجه چک را دریافت کند.

بیشتر بخوانید:چک برگشتی از شکایت و پیگیری تا نقد کردن پول + پادکست

رفع سوء اثر خودکار ۳ سال پس از برگشت خوردن چک

در انتها چنانچه هیچ یک از موارد فوق توسط مشتری صورت نگیرد، با گذشت مدت ۳ سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت، سابقه چک برگشتی به صورت اتوماتیک از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع خواهد شد.

استعلام رفع سوء اثر از چک برگشتی

برای اطلاع از اینکه چک شما رفع سوء اثر شده یا خیر، نیازی نیست به بانک مراجعه کنید. کافی است به کمک اپلیکیشن استعلام چک برگشتی ساد۲۴، به کمک استعلام صیاد رایگان ( از طریق بانک مرکزی صورت میگیرد و به طور مستقیم به سیستم بانک مرکزی متصل است) از تعداد چک های برگشتی خود و رفع سوء اثر شدن آنها آگاه شوید و دیگر نیازی به مراجعه به بانک ندارید.

استعلام رفع سوء اثر از چک برگشتی

بیشتر بخوانید:استعلام چک‌های صیاد رایگان شد!|معرفی روش‌های استعلام صیاد


ساد۲۴ معاملات امنی را برای شما رقم میزند.
دانلود اپلیکیشن ساد ۲۴

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • آموزش
  • ۴ راهکار طلایی برای رفع سوء اثر از چک برگشتی