مالیات حساب‌های تجاری از صفر تا صد!

حتما ماجرای مالیات حساب‌های تجاری به گوشتان رسیده است! بر اساس مصوبه دولت از ابتدای مهر سال ۱۴۰۱ بعضی از حساب‌ها تجاری در نظر گرفته شده است و مشمول پرداخت مالیات می‌شوند. تراکنش بیش از ۳۵ میلیون تومان در ماه یکی از موارد تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های شخصی می‌باشد. موارد دیگری در تشخیص تجاری بودن حساب تاثیرگزار هستند که در ادامه علاوه بر ویژگی یک حساب تجاری، مزایای حساب تجاری و روش پرداخت نکردن مالیات برای حساب‌های تجاری را نیز بررسی می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه تیم تحریریه ساد۲۴ باشید.

حساب تجاری چیست

حساب تجاری چیست؟

حساب تجاری نوعی از حساب است که افراد برای کسب و کار خود از آن استفاده می‌کنند. دریافت‌ها و پرداخت‌های شمادر حساب تجاریتان باید بیانگر فعالیت اقتصادی شما باشد. شما باید برای فعالیت حساب تجاری خود مالیات پرداخت نمایید.

تا ابتدای سال ۱۴۰۱ ملاک دریافت مالیات از حساب، افتتاح حساب تجاری در بانک بوده است. از ابتدای سال ۱۴۰۱ دولت حساب‌های تجاری را شناسایی کرده و صاحبان حساب‌های تجاری باید مالیات پرداخت نمایند.

تفاوت حساب تجاری و غیر تجاری

تفاوت حساب تجاری و غیر تجاری چیست؟

اگر حساب شما بیش از ۱۰۰ تراکنش دارد و حداقل ۳۵ میلیون تومان به حساب شما واریز می‌شود حساب شما یک حساب تجاری است و مشمول پرداخت مالیات می‌شوید.

در اینجا سوالات زیادی برای شما پیش می‌آید که حساب من ۱۰۰ تراکنش دارد اما ۳۵ میلیون پول به حساب من واریز نمی‌شود آیا باید مالیات پرداخت کنم؟ خیر باید هر دو شرط را داشته باشید. به جدول زیر دقت کنید:

حالت پیش فرضتعداد تراکنشمجموع تراکنش واریزیماهیت حساب اشخاص حقیقیماهیت حساب اشخاص حقوقی
اولکمتر از ۱۰۰کمتر از ۳۵۰/۰۰۰/۰۰۰شخصیتجاری
دومکمتر از ۱۰۰بیشتر از ۳۵۰/۰۰۰/۰۰۰شخصیتجاری
سومبیشتر از ۱۰۰کمتر از ۳۵۰/۰۰۰/۰۰۰شخصیتجاری
چهارمبیشتر از ۱۰۰بیشتر از ۳۵۰/۰۰۰/۰۰۰تجاریتجاری

توجه کنید کلیه حساب‌های متصل به کارتخوان تجاری محسوب شده و شامل پرداخت مالیات می‌شوند. تعیین مالیات بر اساس تعداد تراکنش و مبالغ واریزی به حساب ویژه حساب‌هایی است که افراد جهت فرار از پرداخت مالیات از مشتریان خود می‌خواهند که هزینه خدمات را به کارت شخصی ایشان انتقال دهند.

اگر حساب شما بیش از ۱۰۰ تراکنش دارد و مجموع مبالغ واریزی به حساب بیش از ۳۵ میلیون تومان است اما اعتقاد دارید حساب شما تجاری نیست می‌توانید اعتراض نمایید که در ادامه روش اعتراض به مالیات حساب‌های تجاری را بررسی می‌نماییم.

پیامک دریافت مالیات حساب تجاری

روش تشخیص حساب تجاری

اگر نمی‌دانید حساب شما تجاری می‌باشد یا خیر باید به زودی منتظر دریافت پیامک از سازمان امور مالیاتی باشید. سخنگوی دولت اعلام کرده است که ۲ درصد از حساب‌های بانکی افراد تجاری می‌باشد که این حساب‌ها به زودی شناسایی شده و به صاحبان حساب پیامک ارسال خواهد شد.

روش اعتراض به مالیات حساب تجاری

روش اعتراض به مالیات حساب تجاری

اگر حساب شما ویژگی‌های یک حساب تجاری را دارد اما اعتقاد دارید مشمول مالیات نمی‌باشد برای اعتراض به مالیات حساب خود باید به اداره مالیات شهرستان محل زندگی خود مراجعه کرده و فرم اعتراض تکمیل نمایید. همچنین باید مستندات کاملی که ثابت کند شما با حساب خود فعالیت تجاری ندارید ارائه نمایید.

رعایت موارد زیر در نوشتن متن اعتراض به مالیات به شما کمک می‌نماید:

 1. شکایت باید مختصر و فاقد الفاظ و عبارات و تفصیل باشد.
 2. خلاصه ای از پیشنهاد دفاعیه را در بخش مربوطه بنویسید.
 3. متن شکایت باید با توجه به نوع مشکلات و مسائلی که به وجود آمده نوشته شود.
 4. تمام شواهد و دلایل مؤید شکایت را پیوست کنید.
 5. در دفاع از شکایت و دفاعیات خود، هرگز به مأمور مالیاتی توهین نکنید.
مزایای حساب تجاری

مزایای حساب تجاری چیست؟

سازمان امور مالیاتی برای تشویق دارندگان حساب تجاری به پرداخت مالیات مزایای خوبی در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشد:

 • افزایش برداشت غیر حضوری وجه نقد از حساب تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان روزانه
 • افزایش برداشت غیر حضوری وجه نقد از حساب تا سقف سه میلیارد تومان ماهانه
 • صدور مجدد دسته چک به شرط بازگشت حداقل ۶۰ درصد برگ‌های دسته چک قبلی به بانک
 • برخورداری از تخفیف ۴۰ درصدی در  صدور انواع ضمانت‌نامه، حواله‌ها و وصول بروات
 • توانایی ضمانت برای دریافت وام‌های خرد از بانک‌ها
 • عدم محدودیت در افتتاح حساب سپرده

اگر چک شما به سرقت رفته است و اطلاعاتی در مورد پیگیری چک سرقتی خود و تحویل برگه چک به بانک ندارید به شما توصیه می‌کنم مقاله چک سرقتی را چگونه ردیابی کنیم؟ را مطالعه نمایید.

2 روش اعلام حساب تجاری

روش ثبت و اعلام حساب تجاری

معاون نظارت بانک مرکزی در رابطه با نحوه اعلام و ثبت حساب تجاری گفت: در روش نخست، اشخاص می‌توانند با مراجعه به درگاه‌ سازمان امور مالیاتی کشور، شماره حساب یا حساب‌های تجاری خود را اعلام کنند.
معمولاً سازمان امور مالیاتی کشور در زمان تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی شماره حساب‌های تجاری صاحبان کسب و کار را از آن‌ها استعلام می‌کند، بنابراین افراد می‌توانند از همان درگاه، شماره حساب‌های تجاری خود را اعلام کنند. پس از اعلام صاحبان حساب تجاری، سازمان امور مالیاتی کشور صحت اطلاعات حساب و تعلق آن به فرد را از سامانه سیاح بانک مرکزی استعلام می‌کند و در صورت تایید، مراتب را به صورت سیستمی به بانک مرکزی اعلام می‌کند. بانک مرکزی نیز شماره حساب دریافتی را به صورت سیستمی به بانک عامل برای تغییر وضعیت به حساب تجاری، اعلام می‌کند؛ بنابراین همه حساب‌های اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور تجاری می‌شوند.

در روش دوم، افراد می‌توانند به بانک‌های عامل مراجعه و اطلاعات حساب‌های خود نزد آن‌ها را که می‌خواهند به حساب تجاری تبدیل شود اعلام کنند. در این حالت صاحبان کسب و کار باید شماره پرونده مالیاتی خود را نیز به متصدیان بانکی اعلام کنند. بانک عامل پس از ارسال سیستمی اطلاعات به سازمان امور مالیاتی از مسیری که بانک مرکزی تدارک دیده است و دریافت تاییدیه از آن سازمان، می‌تواند حساب معرفی شده را تجاری کند.

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره کردیم یکی از مزایای حساب‌های تجاری پرداخت وام به صاحبان کسب و کار است. در مقاله زیر در مورد انواع وام جهت راه اندازی کسب و کار صحبت کرده‌ایم.

وام کسب و کار و ۱۰ روش دریافت وام خوداشتغالی

جریمه اعلام نکردن حساب تجاری

افرادی که حساب تجاری خود را اعلام نکنند و یا تراکنش‌های تجاری خودشان را در حساب‌های غیر‌تجاری انجام دهند در صورت شناسایی از سوی سازمان امور مالیاتی مشمول جریمه مالیاتی ۱۰ درصدی و محرومیت از معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی می‌شوند.

روش محاسبه آنلاین مالیات بر گردش حساب

روش محاسبه مالیات بر گردش حساب

نحوه محاسبه مالیات بر گردش حساب اینگونه است مالیات درآمد محاسبه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی از گردش حساب بانکی شما، بر اساس ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. مطابق این ماده برای درآمد تا ۵۰ میلیون تومان ۱۵ درصد، برای درآمد نسبت به مازاد ۵۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان ۲۰ درصد، و برای درآمد نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیون تومان ۲۵ درصد است.

محاسبه آنلاین مالیات گردش حساب

اگر به دنبال فرمول مالیات گردش حساب هستید و یا قصد محاسبه راحت مالیات بر گردش حساب را دارید به شما توصیه می‌کنیم از اپلیکیشن ساد۲۴ استفاده نمایید. برنامه ساد۲۴ یک برنامه مدیریت امور مالی می‌باشد که به شما کمک می‌کند به آسانی امور مربوط به چک، وام، امور بانکی و محاسبه آنلاین مالیات را انجام دهید. می‌توانید از لینک زیر برنامه ساد۲۴ را به صورت رایگان نصب نمایید.

دانلود رایگان برنامه مدیریت امور بانکی ساد۲۴ از گوگل پلی

دانلود رایگان برنامه مدیریت امور بانکی ساد۲۴ از کافه بازار

2.2/5 - (35 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا