۳۹ هزار نفر قربانی کلاهبرداری با چک شدند!+ جزئیات پرونده را در اینجا بخوانید!

متاسفانه شنیدن خبر کلاه برداری ۳۹ هزار نفر با چک بسیار ناراحت کننده است. این روزها کلاهبرداری با چک های برگشتی و سرقتی افزایش یافته است. جالب است بدانید که اگر این ۳۹ هزار نفر قبل از دریافت چک با استعلام چک رایگان در ساد۲۴، صحت، درستی و خوشحسابی صادر کننده چک را استعلام می گرفتند، هم اکنون جزو مالباختگان و قربانیان این باند کلاهبرداری نبودند. برای اطلاع از جزئیات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

جزئیات ماجرای باند کلاه برداری با دسته چک

ایسنا/خراسان رضوی رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: سرکرده یکی از بزرگترین باندهای کلاهبرداری شبکه‌ای را در فردوگاه شهید هاشمی نژاد مشهد دستگیر کردیم.

رئیس پلیس فردوگاه سردار حسن مهری

سردار حسن مهری، امروز ۲۰ مرداد در نشست خبری که در کلانتری و پاسگاه نیروی انتظامی فرودگاه مشهد برگزار شد در خصوص دستگیری باند کلاهبردی در سطح وسیع در گیت بازرسی پلیس فرودگاه مشهد، اظهار کرد: پلیس فردوگاه مشهد به فردی که تعداد زیادی دسته چک همراهش داشته مشکوک می‌شود و در بررسی مجدد از محتویات کیف مسافر مذکور مشخص شد که وی سردسته یک باند کلاهبردای شبکه‌ای در تمام شهرهای کشور است.

اخذ دسته چک ۵۰ برگی برای افراد معتاد و بی بضاعت

وی افزود:  نحوه اقدام این فرد به صورتی بوده است که افراد معتاد و بی‌بضاعت را جمع می‌کردند و منزلی برای آن‌ها اجاره می‌کردند و در شهرهای مختلف تن این افراد لباس مرتبی می‌پوشاندند و برایشان افتتاح حساب می‌کردند. پس از افتتاح حساب دسته چک ده برگی توسط این افراد گرفته می‌شد و حساب فرد به صورت آنی شارژ می‌شد و در مبالغ مختلفی، پس از اطمینان از این موضوع برای افراد دسته چک‌های ۵۰ برگی اخذ می‌شده، چک‌ها به صورت سفید امضا از این افراد بی‌خانمان گرفته می‌شده و در مقاصد مختلفی استفاده می‌شده است. هدف از این اقدام و صدور چک‌های بی‌محل، اقدامات بسیار گسترده‌ای در زمینه کلاهبرداری بوده است و یک هزار و دویست میلیارد تومان در ۱۰ بانک‌ مختلف برگشت خورده است.

حضور ۱۰۲ نفر در باند کلاه برداری با چک برگشتی

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور  با اشاره به اینکه «در سطح کشور پرونده‌هایی در مراجع قضایی در رابطه با این کلاهبرداری‌ها از سال ۹۳ باز شده است»، عنوان کرد: ۱۰۲ نفر شناسایی شده است که ۱۰۰ هزار برگه چک از بانک‌های مختلف استان‌های کشور از جمله تهران، فارس، خوزستان، کرمان، یزد و خراسان رضوی هزینه شده و نکته قابل توجه این است که این افراد با استفاده از مدارک تقلبی به صورت آنی برای افراد بی‌خانمان پروانه کسب  صادر می‌کردند.

افتتاح حساب در ۲۳ بانک مختلف و دریافت ۲۳۰۰ برگه چک

وی ادامه داد: در یکی از موارد فردی با موقعیت معلوم در ۲۳ بانک افتتاح حساب کرده  و توانسته است ۲۳۰۰ برگه چک دریافت کند. شرکت‌ برای این فرد تاسیس شده و با استفاده از حساب شرکت کلاهبرداری صورت گرفته است. مدارک ارائه شده به بانک‌ها برای افتتاح حساب همه صوری بوده و مدارک هیچ گونه وجود خارجی نداشته‌اند.

کلاهبرداری با استفاده از چک

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور تاکید کرد: بانک‌ها در تشخیص هویت افراد باید تحقیق بیشتری در بررسی پیشینه افراد داشته باشند و  قوانین بانکی در این خصوص چیزی کم ندارد. در ارائه چک و گرفتن ضامن باید سختگیری بیشتری شود چراکه در بسیاری از اماکن  اسناد با ارزشی دست کلاهبرداران می‌افتد و افراد و جامعه را با معضلات اقتصادی مواجه خواهد کرد.

کللاهبرداری از ۳۹ هزار نفر

مهری اظهار کرد: بیشترین چک برگشتی از یکی از اعضای این باند به مبلغ ۱۵۶ میلیارد تومان بوده است که باعث شده ۳۰ هزار فقره چک برگشت بخورد و از ۳۹ هزار نفر کلاهبرداری صورت گیرد. در مقایسه با این تعداد چک هنوز ۷۰ هزار برگه چک بدست پلیس نرسیده است و فعالیت این باند در کشور بسیار گسترده است.

رئیس پلیس فرودگاه‎های کشور بیان کرد: اموال زیادی از این باند شناسایی شده که هیچ کدام از آن‌ها به نام خودشان نیست و همه را به نام نزدیکان خودشان ثبت کرده‌اند تا ردی از خودشان نگذارند. در کشفیات بعدی  جزئیات بیشتری برای مردم جهت پیشگیری از وقوع این جرایم به نمایش گذاشته خواهد  شد. توصیه ما به مردم این است که به هیچ عنوان افرادی که قصد تطمیع دارند اعتماد نکنند و سابقه افراد را داشته باشند.

تطمیع یکی از رییس شعب بانک‌ها

مهری خاطر نشان کرد: اعضای این باند عمدتاً دارای سوابق کیفری متعددی هستند. سرکرده این باند با تطمیع یکی از رییس شعب بانک‌ها،  توانسته دسته چک اخذ کند و این امر جای نگرانی دارد که رییس بانک همدست کلاهبردار شده است‌. در مواردی نیز دیده شده است که کلاهبرداران کسبه بازار را  تطمیع کرده و با مبالغ بالاتر کالاها را به صورت چکی خریداری کرده‌اند و  کلاهبرداری صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید: چطور دسته چک صیاد دریافت کنیم؟

وی در خصوص نمونه‌هایی از کلاهبرداری‌های انجام شده توسط این باند گفت: در یک فقره چک، ۷۰۰ میلیون تومان خرما توسط این باند خریداری شده است که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و در مورد دیگری یکی از افرادی که در بازار آهن کار می‌کرده است را به تباهی کشیده‌اند، به‌طوری که فرد کارتن‌خواب شده است.

تایید نشدن چک

مهری تأکید کرد: مردم باید آگاه باشند که به هیج وجه مدارک شناسایی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهند تا زمنیه سودجویی برای افراد فرصت‌طلب مهیا نشود.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور یادآور شد: یکی از اعضای این باند، پیشنهاد صد سکه بهار آزادی را به مأمور پلیس داده است اما مامور با نهایت کرامت و وظیفه‌شناسی از دریافت این رشوه امتناع کرد و افراد سودجو را به دست قانون سپرد.

تشکیل شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد

قاضی حسینی، معاون دادستان مشهد نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد و تحقیقات بر روی این پرونده همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد:  تاکنون دوازده نفر از اعضای این باند، یک خانم و یازده مرد دستگیر شده‌اند. اتهامات متعددی از جمله مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای، جعل و استفاده از اسناد، رهبری در ایجاد شبکه کلاهبرداری و… داشته اند و متهمان با صدور بازداشت موقت و شناسایی دستگیری سایر متهمان در اختیار ماموران قرار دارند.

حسینی خاطرنشان کرد: به صورت کلی قانون‌گذار برای اقداماتی که به صورت شبکه‌ای انجام می‌شود، مجازات شدیدی را پیش‌بینی کرده و علاوه بر رد مال و جزای نقدی، حبس‌های طویل‌مدت و گاهاً مجازات اعدام برایشان پیش‌بینی شده است. دستگاه قضایی با افرادی که به اموال مردم تعدی کنند، با قاطعیت برخورد خواهد کرد و به هیج وجه مماشات نخواهد کرد.

معاون دادستان مشهد اظهار کرد: یک سری نواقصی در سیستم‌های بانکی  وجود دارد که می‌توان به افتتاح حساب و اخذ دسته چک از بانک‌های مختلف در یک روز توسط یک فرد اشاره کرد. راستی‌آزمایی دربانک‌ها به نحو احسن انجام نمی‌شود و اگر این نواقص برطرف شود، پرونده‌های کمتری تشکیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای اولین بار در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، با دستور دادستان شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی تشکیل داده‌ایم که تعدادی از بازپرسان و قضات باتجربه  در این شورا حضور دارند و یکی از مسئولیت‌های این شورا، ارائه بسته پیشنهادی پیشگری از وقوع جرم است.

با استعلام رایگان چک در ساد۲۴ قربانی چک برگشتی نباشید.

استعلام رایگان چک در اپلیکیشن ساد 24

سامانه ساد۲۴، سامانه ثبت و استعلام چک های سرقتی/ مفقودی تحت حمایت معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، اپلیکیشن مدیریت ۳۶۰ درجه چک را منتشر کرد.

بیشتر بخوانید: نحوه استعلام چک برگشتی

به کمک اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴، قبل از دریافت چک از سرقتی/مفقودی نبودن آن و خوشحسابی صادر کننده چک مطلع شوید. یعنی قبل از دریافت چک می توانید از تعداد و مبلغ چک های برگشتی صادر کننده چک مطلع شوید و با اگاهی کامل از وضعیت صادر کننده چک، از پذیرفتن چک امتناع کنید یا با خیال راحت آن را بپذیرید.

ساد۲۴ را می توانید همین الان از کافه بازار دانلود کنید.
دانلود اپلیکیشن استعلام چک برگشتی ساد۲۴

1.1/5 - (57 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا