راهنمای جامع دریافت دسته چک بانک های مختلف

پس از راه اندازی سامانه صیاد و فراهم شدن امکانات برای اعتبارسنجی از صاحبان دسته چک، معامله با
چک رونق فراوانی یافته است و در فرشگاه ها با تابلو (چک پذیرفته نمی‌شود حتی شما دوست عزیز) کمتر مواجه می شوید. پس کاملا از لحاظ اقتصادی به صرفه است که برای انجام معاملات خود از دسته چک استفاده کنید‌. اگر قصد تهیه دسته چک را دارید اما نمی دانید که شرایط گرفتن دسته چک در بانک‌ مورد نظرتان چیست با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.
اگر بانک مورد نظر شما جز بانک های فهرست زیر است کلیک کنید:

گرفتن دسته چک از بانک

مراحل لازم برای گرفتن دسته چک

افتتاح حساب جاری
برای گرفتن دسته چک شما در اولین مرحله شما باید حساب جاری برای خود افتتاح کنید. برای افتتاح حساب در بانک ملت باید با در دست داشتن مدارک زیر به بانک مراجعه کنید:

مدارک لازم افتتاح حساب جاری برای اشخاص حقیقی

– ارائه اصل و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
– برای اتباع خارجی پروانه اقامت معتبر
– افتتاح حساب توسط قائم مقام قانونی (ولی، وصی، وکیل، قیم،…)علاوه بر مدارک فوق تصویر مستند قانونی شامل شناسنامه ولی، قیم نامه یا وکالت نامه معتبرو… ضروری می باشد.

مدارک لازم برای افتتاح حساب جاری افراد حقوقی

– رعایت کامل شرایط افتتاح حساب در مورد اشخاص حقیقی(امضاء داران مجاز)
– اصل وکپی گواهی نامه ثبت شرکت یا شرکت نامه 
– اصل وکپی اظهارنامه ثبت شرکت یا اساسنامه و درمورد شرکت های غیرسهامی، شرکتنامه ای که به ثبت رسیده باشد.
– اصل و کپی اولین آگهی ثبت شرکت و آخرین آگهی های رسمی منتشر شده در روزنامه رسمی کشور
– اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مدیران شرکت

درخواست برای گرفتن دسته چک


پس از افتتاح حساب شما باید درخواست خود را مبنی بر دریافت دسته چک به رییس شعبه تحویل دهید.
یک نمونه درخواست دسته چک را برای شما در ادامه قرار داده ایم:

نمونه درخواست دسته چک

رئیس محترم بانک ……. شعبه ……

سلام علیک

با احترام نظر به اینکه این جانب ……  نسبت به افتتاح حساب جاری (……………) اقدام نموده ام خواهشمند است دستور فرمائید یک دسته چک برای استفاده بنده صادر گردد.

با تشکر

استعلام گرفتن از شخص درخواست دهنده

همانطور که قبل گفتیم با اراه اندازی سامانه صیاد امکان اعتبار سنجی صاحبان دسته چک برای عموم فراهم شده است. از طرفی با توجه به قوانین جدید در حوزه چک چنانچه نتیجه استعلام فردی سفید نباشد یا به عبارتی خوش حساب نباشد، صدور دسته چک صیاد یا افتتاح حساب برای وی امکان پذیر نیست. پس از اینکه شما در خواست خود را مبنی بر دریافت دسته چک به رییس شعبه بانک تحویل دادید، وی نسبت به استعلام گرفتن از شما اقدامات لازم را انجام می‌دهد، چنانچه نتیجه استعلام شما سفید باشد نیاز نیست اقدام خاصی انجام دهید اما درصورتی که نتیجه استعلام شما سفید نباشد باید نسبت به رفع سوء اثر از چک ها اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: چطور استعلام چک صیاد بگیریم؟

بررسی کردن شرایط متقاضی توسط بانک

یکی دیگر از مواردی که حائز اهمیت است، این است که شما از نظر بانک مورد قبول برای دریافت دسته چک باشید. به عنوان مثال گردش حساب شما از یک حد مجاز بیشتر باشد. اطلاعات دیگر را در مقاله زیر بخوانید:

بیشتر بخوانید: چطور دسته چک صیاد بگیریم؟

رفع سوء اثر از چک های گذشته

اگر نتیجه استعلام شما توسط ریاست بانک مورد نظر منفی شد، در این صورت باید برای رفع سوء اثر از چک های خود اقدام کنید. اگر برای رفع سوء اثر از چک ها اقدام کنید پس از یک هفته یا ده روز مشکل بد حسابی شما حل خواهد شد و دیگر از این بابت مشکلی نخواهید داشت. اگر میخواهید از رفع سوء اثر شدن از چک ها مطلع شوید، کافی است که با اپلیکیشن استعلام چک ساد۲۴، استعلام بگیرید.

یک معرف معرفی کنید.

یکی از مواردی که برای گرفتن دسته چک نیاز است، معرف است. وقتی هب بانک مراجعه می کنید برای دریافت دسته چک از شما یک معرف می خواهند. همان طور که از نامش مشخص است، معرف کسی است که شما را به بانک معرفی کند و فقط کافی است که در بانک حساب داشته باشد. معرف صرفا جهت معرفی شما به بانک است و مسئولیت حقوقی برگردن ندارد. برخی از افراد فکر می کنند که معرف همان ضامن است اما این مسئله اشتباه است. البته گواهی اشتغال ، اساسنامه شرکت ، یا پروانه کسب نیز از مواردی است  که بیشتر بانک ها آن را لازم می دانند.
برای معرفی کردن معرف نیازی نیست که معرف مدارک خاصی را به بانک ارائه دهد بلکه فقط باید یک حساب داشته باشد که گردش حساب نسبتا خوبی داشته باشد.

تحویل دسته چک از بانک

در این مرحله اگر مشکلی نداشته باشید شعبه مورد نظر بانک برای شما دعوتنامه ای ارسال می کند یا از طریق پیامک اطلاع می دهد که دسته چک شما آماده است . دسته چک ها معمولا در تعداد ۱۰ ، ۱۵ ، ۲۵ ، ۵۰  برگی صادر می شود، به نسبت نیاز و اعتبار و گردش حساب مشتری طبیعی است که برای اولین  دسته چک ۱۰ برگی صادر شود ،مگر اینکه به تشخیص رئیس شعبه ، مشتری مورد نظر دارای گردش حساب بالایی باشد در همان ابتدا باید دشته چک های ۲۵ یا ۵۰ برگی صادر شود . بر اساس قوانین موجود در نظام بانکی کشور  همه بانک ها باید در هنگام افتتاح حساب جاری برای متقاضیان ، الزاما نخستین دسته چک را ۱۰ برگی صادر کنند . البته برای گرفتن دسته چک در نوبت  های بعدی لازم است که اگر دسته چک ۱۰ برگی دارید ۸ برگ آن ، اگر  ۱۵ برگی باشد ۱۲ برگ آن و اگر ۲۵ برگی داشته باشید ۲۰ برگ آن ، و نهایتا اگر  دسته چک شما ۵۰ برگی باشد ۴۰ برگ آن به بانک برگشته باشد تا بتوانید دسته چک بگیرید.

3.6/5 - (539 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫227 دیدگاه ها

 1. سلام،من میخوام یه کاری شروع کنم که برای اجاره مغازه نیاز به چک دارم.حسابم کار کرده و مشکلی هم نداشتم از نظر بد حسابی.معرف ندارم.راه چاره چیه؟

  • شماره تلفن: 09377938656
  1. سلام نیاز به معرف نیست برای دریافت دسته چک باید گواهی شغلی معتبر ارائه کنید و گردش حساب خوبی داشته باشید.
   امور مربوط به ثبت و استعلام چک صیاد را با اپلیکیشن زیر انجام دهید.
   https://cafebazaar.ir/app/ir.sad24.app

  2. سلام برای یارانه حساب جدید معرفی کنید بعد حساب قبلی رو ببندین.من برای سهام عدالت این کار رو کردم

   • شماره تلفن: 09392156621
  3. سلام میتونیم از کارت مهارت فنی و حرفه‌ای به عنوان مدرک شغلی برای گرفتن دسته چک استفاده کنیم؟

   • شماره تلفن: 09398882127
  4. سلام وقت بخیرخواستم حداقل مبلغ برای گرفتن دسته چک چه مقدارهستش من تو بانک گردشگری مبلغ۴۰۰تومن دارم میتونم دسته چک بگیرم

   • شماره تلفن: 09395158190
  5. سلام ممنون که راهنمایی میکنید بنده به چندین شعبه مراجعه کردم میگن امکان تبدیل حساب جاری به حساب قرض الحسنه وجود نداره
   ممنون میشم اگه راهکار دیگه ای برای راهنماییم بفرمایید تشکر از اینکه جواب میدید

   • شماره تلفن: 09905301419
  6. سلام من بانک صادرات حساب جاری بدون دسته چک دارم برای دریافت دسته چک مراجعه کردم و مدارک شغلی و هویتی کامل تحویل دادم که مورد تایید رعیس شعبه قرار گرفت ولی نهایتا افتتاح حساب صورت نگرفت چون جدیدا گفتن تو هر بانک یک حساب میتونیم داشته باشیم و حساب قبلی رو باید ببندم ولی چون یارانه من به این حساب وصله نمیتونم حسابو ببندم آیا راهکاری وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید۰۹۹۰۵۳۰۱۴۱۹

   • شماره تلفن: 09905301419
    1. بانک میگه امکان تغییر حساب جاری به قرض الحسنه وجود نداره راهکار دیگه ندارید

     • شماره تلفن: 09905301419
  7. سلام من قبلاً دسته چک داشتم چند تا برگشتی …..
   حالا می تونم از اول دسته چک بگیرم
   چقدر درده سر داره دسته چکم رو درست کنم

   • شماره تلفن: 09387061660
    1. سلام من دسته چک داشتم وچند سال بود استفاده می‌کردم. به تازگی به خاطر تغیر محل کارم انتقالی حسابم رو گرفتم به بانک دیگه ای ولی وقتی مراجعه کردم برای دریافت دسته چک جدید از من مدارک برای افتتاح حساب خواستن که کارت پایان خدمت هم میخاستن ولی من پایان خدمت ندارم و به دسته چک شدیدا احتیاج دارم.لطفا توضیح بدین چکار میتونم بکنم.یا اگه بشه حسابمو برگردونم جای قبلی آیا باز مدارک جدید میخان یا نه

     • شماره تلفن: 09125765547
  8. سلام وقت بخیر
   آیا میشه از شعبه ای غیر از شعبه ای که افتتاح حساب کردیم درخواست دسته چک بدیم؟

   • شماره تلفن: 09901588072
   1. سلام بهتر است از شعبه‌ای که حساب فعال دارید درخواست دسته چک صیاد دهید چون نیاز هست بانک صلاحیت شما را تایید کند.
    ثبت، استعلام، انتقال و تایید چک صیاد را با برنامه ساد۲۴ انجام دهید.
    دانلود رایگان برنامه ساد۲۴ https://cafebazaar.ir/app/ir.sad24.app

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   همچنین ببینید
   بستن
   دکمه بازگشت به بالا