مراحل اقدام و اعلام مفقودی چک

امکان مفقود شدن یا گم شدن چک یا دسته چک در نزد صادرکننده یا اشخاص ثالث وجود دارد و در صورت عدم اطلاع و عدم اقدام شایسته می تواند مشکلات عدیده ای را برای افراد بوجود آورد.

قدم اول
دستور عدم پرداخت وجه چک به بانک

اولین قدم اعلام مفقود شدن چک به بانک مربوطه ( بانک صادر کننده چک مفقود شده ) می باشد.

مطابق با ماده ۱۴ قانون صدور چک صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آن‌ها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده می‌تواند کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌نماید.
بنابراین شخص صادرکننده یا ذینفع به بانک مراجعه و دستور کتبی خود را در فرم های مخصوص که از خود بانک اخذ می گردد مکتوب نموده و به بانک تحویل می دهد. بانک پس از احراز هویت، از پرداخت وجه چک خودداری و چک را به مدت یک هفته مسدود می نماید و در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت که اعلام مفقودی چک می باشد صادر می گردد.

نکته :
ذینفع کسی است که چک به نام او صادر یا ظهرنویسی شده یا چک به او واگذار گردیده باشد (یا چک در وجه حامل به او واگذار گردیده)
توجه گردد که اگر دستور عدم پرداخت توسط صادرکننده و به درخواست ذینفع انجام می پذیرد، حتما صادرکننده درخواست ذینفع را مکتوب نموده و به امضاء نامبرده برساند که از بروز مشکلات احتمالی در مقام اثبات درخواست و طرح شکایت دستور خلاف واقع عدم پرداخت وجه چک، جلوگیری به عمل آید.

قدم دوم
مراجعه دستور دهنده ظرف یک هفته به مراجع قضائی ( دادسرا یا شورای حل اختلاف )
در دومین قدم دستور دهنده مراجعه به مرجع صالح قضایی که در حال حاضر با توجه به اختلاف رویه در حوزه های قضایی، دادسرا یا شورای حل اختلاف محل است، می باشد.
نامبرده پس از اعلام مفقودی و تشکیل پرونده و انجام تشریفات، گواهی مربوط به مفقوی چک مورد نظر را از مرجع مربوطه اخذ می نماید.
سومین قدم

ارائه گواهی مربوط به مفقوی چک به بانک

مطابق با تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون صدور چک دستور دهنده مکلف است
پس از اعلام به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نماید
در غیر این صورت پس از انقضاء مدت مذکور بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت می‌کند.
بدیهی است پس از انتقال صلاحیت رسیدگی به مفقودی چک از دادسرا به شورای حل اختلاف، بکار بردن عنوان شکایت صحیح نبوده و دستور دهنده می بایست گواهی اعلام مفقودی (نه گواهی تقدیم شکایت) خویش را ظرف مهلت مذکور به بانک ارائه دهد.

نکته :
در موردی که دستور عدم پرداخت مطابق ماده ۱۴ قانون صدور چک صادر می‌شود بانک مکلف است وجه چک را تا تعیین تکلیف آن در مرجع رسیدگی یا انصراف دستور دهنده در حساب مسدودی نگهداری نماید.
از مفهوم قسمت اخیر تبصره یک ماده ۱۴ قانون صدور چک چنین برداشت می گردد که ابتدا وجه چک باید در حساب کارسازی گردد و سپس انسداد نسبت به وجه چک انجام پذیرد ولی اعمال این موضوع علی الخصوص زمانی که درخواست کننده صادرکننده چک نباشد و همچنین با توجه به مشخص نبودن و ابهام قانون در بکار بردن لفظ تعیین تکلیف … در رویه با مشکلاتی مواجه می گردد. بهمین جهت در الزام به کارسازی مبلغ چک و به قول معروف پرنمودن حساب در بین بانک ها اختلاف نظر و سلیقه وجود دارد.

نکته:
مراجعه به شورای حل اختلاف فقط در خصوص مفقودی چک بوده و در صورت تحقق جرایمی از قبیل جعل، کلاهبرداری، سرقت، خیانت در امانت و … باید به دادسرا مراجعه شود و شکایت کیفری مطرح و ظرف مهلت مذکور گواهی تقدیم شکایت کیفری به بانک ارائه گردد.

نکته :
مطابق با ماده ۱۴ قانون صدور چک، دارنده چک می‌تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند و هر‌گاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

ساد۲۴ ، سامانه استعلام چک های بانکی و اعلام سرقت چک های مفقودی و سرقت شده ، برای راحتی کار شما هموطنان عزیز در سامانه کشوری ساد۲۴، خدمات استعلام و اطلاع رسانی چک های بانکی را عرضه می کند.
شما با مراجعه به سایت ساد ۲۴ می توانید چک دریافتی خود را به صورت کاملا رایگان استعلام بگیرید و از سرقتی نبودن آن اطمینان حاصل نمایید.
همچنین در صورت بروز حادثه ای مانند سرقت و یا گم شد چک ، با ثبت آن در سامانه ساد۲۴ میتوانید به خود و دیگر هموطنان عزیزمان یاری رسانده و از سوء استفاده های احتمالی و یا نقل و انتقال آن در بازار جلوگیری نمایید.
4.6/5 - (237 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫182 دیدگاه ها

 1. سلام …از شرکتی جنس گرفتن، ،،و از مبلغ ۲۰۰ م ۷۰ مونده …. بهشون گفتم چکم رو پس بدید به اندازه مبلغی ک پرداخت کردم …متاسفانه تحویلم نمیدن
  و منم مانده مبلغ رو واریز نکردم و کل چک هایی ک دستشون امانت بوده رو دارن برگشت میزنن
  لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
  سپاس

  • شماره تلفن: 09118700623
 2. سلام ببخشید من ۶ فقره چک سفید امضا گم کردم چه کاری سریعا میتونم انجام بدم تا به درد سر نیفتم؟

  • شماره تلفن: 09147319180
  1. سلام ابتدا مشخصات چک سرقتی خود را در سامانه صیاد ثبت کرده تا استعلام مفقودی بودن چک‌های شما فعال شود سپس به بانک مراجعه کرده و حساب خود را مسدود نمایید.
   سامانه ثبت چک سرقتی https://sad24.ir/

  2. اعلام سرقتی کردم چک رو پیدا شده چه کاری باید انجام بدم ممنون

   • شماره تلفن: ۰۹۹۱۹۸۷۴۷۷۶
  3. با سلام من دو عدد چک صیادی به اسم یک شخص و یک تاریخ و یک مبلغ ثبت کرده ام (به صورت اشتباه به عنوان یک چک)
   ولی یک برگه چک را تحویل داده ام و چک دیگر فقط به صورت ثبت است و تحویل داده نشده
   آیا احتمال دارد که شخص بتواند با ثبت صیاد چک را پاس کند یا برگشت بزند یا حتی بانک سر وعده ثبت شده چک را برگشت بزند؟
   چک اشتباهی را بع عنوان چک مفقودی ثبت کرده ام

   • شماره تلفن: 09354244808
   1. سلام خیر فرد گیرنده بدون برگه چک نمی‌تواند از چک شما سواستفاده نماید.
    از گیرنده چک بخواهید چک را در سامانه صیاد به نام شما انتقال نماید.
    ثبت و استعلام چک‌های خود را با برنامه ساد۲۴ انجام دهید.
    نصب برنامه ساد۲۴ https://sad24.ir/l/ci

   2. سلام دوستان یه اقایی به نام من شرکت ثبت کرده ودسته چک ۱۰ برگی به نام من صادر شده وهرده برگ زیرش امضازدم چک سفید بوده الان اون دسته چک دست اون اقا بوده وحال یه برگش برگشت خورده وحسابام مسدود شده توروخدا راهنماییم چیکار کنم دسته چک باطل بشه وازسواستفاده بیشترش جلوگیری بشه توروخدا بگید چیکار کنم

    • شماره تلفن: 09030762046
    1. سلام شما می‌توانید اعلام مفقودی کنید و از شخص مقابل شکایت نمایید.
     با ثبت مشخصات چک خود در سامانه ساد۲۴ از سواستفاده از چک‌های خود جلوگیری کنید.
     https://sad24.ir/

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دکمه بازگشت به بالا